Dream
Internatıonal
School
Ayşe Mine ERGUN kimdir?

Ayşe Mine ERGUN kimdir?
Samsunlu eğitimci bir anne-babanın kızı olarak dünyaya gelen Ayşe Mine Ergun, Samsun Anadolu Lisesi Yabancı Diller Bölümünden mezun olduktan sonra, Bilkent Üniversitesi İngilizce-Fransızca Mütercim Tercümanlık Bölümünü Türkiye derecesiyle kazanmış ve Burslu olarak okumuştur.

Üniversite eğitimi sonrası kariyerine İstanbul’un önde gelen tercüme şirketlerinde yazılı, ardıl ve simultane çevirmen olarak devam etmiştir. Bu süre zarfında tekstil, hazır giyim, medikal sektörlerindeki uluslar arası firmalarla çalışmıştır. Ergun daha sonra 1 yıl süreyle Birleşmiş Milletler ‘Good Will Ambassador’ (İyi Niyet Elçisi) Projesinin; Mülteciler Yüksek Komiserliğinin ve Kalkınma Programının tercümanı olarak Ankara’da görev yapmıştır. Eş zamanlı olarak başladığı Amerikan moda ve ev dekorasyon dergilerinin tercümanlık&editörlüğünü ise aralıksız 4 sene boyunca yürütmüştür. 2008–2014 yılları arasında merkezi İngiltere-Londra’da bulunan Dünya’nın 4. büyük uluslar arası reasürans brokerlığı şirketinin Türkiye Uluslar arası İlişkiler Direktörlüğü görevini üstlenen Ergun, bu yıllar arasında çalışmalarına belirli dönemlerde Londra’da devam etmiştir.

Eğitimi, profesyonel kariyeri ve uluslar arası sivil toplum kuruluşlarında aldığı aktif görevler gereği Fransa ve İngiltere başta olmak üzere Avrupa’da çok sayıda yaz okulu, değişim programı ve eğitim seminerlerine katılan Ergun, anadil seviyesinde İngilizce ve Fransızca konuşmakta, orta seviyede İspanyolca ve başlangıç seviyesinde Almanca bilmektedir.

Bilkent Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkan Yardımcılığı, Yabancı Diller Yüksek Okulu Öğrenci Temsilciliği, Türkiye Genç Liderler Derneği Üyeliği, Rotaract Bölge Uluslar arası İlişkiler Komite Başkanlığı, RI D.2430 Kadın Rotaryenler Komite Başkanlığı, Yabancı Kulüplerle İletişimden Sorumlu Bölge Komite Başkanlığı, Bilkent News İngilizce Gazete Editörlüğü, Bilkent Üniversitesi Mezunlar Derneği üyeliği yapmıştır. 2022-2024 Dönemi Samsun Sanayici ve İş İnsanları Derneği (SAMSIAD) Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcısı ve Samsun Rotary Kulübü 2022-23 Dönemi Başkanıdır. Synergy Europe Friendship Alliance platformunda ise ülke temsilcisi ve Executive Board üyesidir.

Üniversite yıllarından itibaren anaokulu, ilkokul öğrencilerine ve Kurumsal firma yönetici ve çalışanlarına verdiği özel İngilizce ve Fransızca derslerinde kendisinin ve öğrencilerinin fark ettiği eğitimci yönü, aile geleneği olan eğitimde girişimciliği devam ettirme hayali, Samsun sevdası ve mesleği gereği edindiği yurtdışı tecrübesi onu DREAM markasını kurmak konusunda teşvik etmiştir. Halen DREAM bünyesinde Kurucu, Müdür Vekili, Yabancı diller koordinatörü görevlerine devam etmekte; Danışmanlık firmasında Yabancı Dil Koçluğu yapmakta, kurumlara tercüme ve Uluslararası İlişkiler koordinatörlüğü hizmetleri vermektedir.